Na początku czerwca wybrałam się z moją córeczką w odwiedziny do Göteborga. Bilety lotnicze nie są takie drogie. Jak się uda można nawet za 36 złotych polecieć do tego pięknego miasta. Wybrałyśmy się tylko na kilka dni, korzystając z zaproszenia i możliwości noclegu u mojej Cioci. Ja już odwiedzałam to miasto 2000 roku i już wtedy mnie oczarowało.
Polecam odwiedzenie tego miasta, ponieważ jest bardzo ładne i jest to drugie co do wielkości miasto Szwecji.
Göteborg położony jest na zachodzie kraju, nad cieśniną Kattegat, u ujścia rzeki Göta älv. Miasto to zostało założone przez holenderskich architektów w XVII w, na zlecenie króla Gustawa II Adolfa. Król chciał rozwinąć i uniezależnić szwedzki handel od Dani.
W XIX w miasto przyjęło charakter bardziej przemysłowy. Dzisiejszy wygląd Göteborg zawdzięcza zmianom pod koniec XIX w. Wtedy to wybudowane zostały szerokie aleje, parki, piękne budowle. Powstał Plac Götaplatsen i wesołe miasteczko Liseberg. Te dwa ostatnie wybudowane zostały w 1923 roku z okazji Światowej Wystawy.
Do Göteborga dolecimy dzisiaj bez problemu, korzystając z tanich lini lotniczych. Lotnisko znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta, ale kursują z niego autobusy do centrum. Bilet kosztuje 79 koron w jedną stronę. Podróż trwa ok. 30 min. Na lotnisko w powrotną stronę autobus rusza z dworca autobusowego obok dworca centralnego Göteborg centralstation.
Po mieście najłatwiej poruszać się komunikacją miejską. Bardzo dobrze rozwinięta jest tutaj sieć tramwai.
Fajną atrakcją jest również zwiedzanie miasta, pływając płaską łodzią i mijając liczne mosty. Głównym bulwarem miasta jest Aleja Bramy Królewskiej (Kungsportsavenyn). Jest to aleja pełna restauracji, kawiarni i drogich sklepów. Powstała ona w latach 1860- 1870 na podobieństwo Champs- Elysees w Paryżu. Aleja ciągnie się od umocnień obronnych, aż do placu Götaplatsen, na którym jest słynny pomnik Posejdona i Muzeum Sztuki. Ta piękna fontanna z rzeźba mitologicznego władcy mórz i oceanów jest dziełem Carla Millesa i stanęła ona na placu w 1931 roku. Obecnie pomnik ten jest głównym symbolem Göteborga.
Tuż obok znajduje się Muzeum Sztuki (Göteborgs konstmuseum), w którym możemy podziwiać sztukę nordycką datującą się od XV wieku, aż po czasy współczesne. Są tam również dzieła mistrzów holenderskich oraz francuskich takich jak Picasso, Monet, van Gogh, Rembrandt i Andy Warhol.
Warto przespacerować się starą częścią miasta, która kryje w sobie wiele uroku i odwiedzić Hale rybną Feskekôrka, gdzie kupić można świeże, pyszne ryby i owoce morza.
Pięknie prezentuje się też stary żaglowiec w porcie, w którym obecnie jest restauracja.
No i nie można ominąć głównej atrakcji miasta (zwłaszcza posiadając dzieci), którą jest największy i najstarszy park rozrywki Liseberg.
Nie należny on do tanich atrakcji. Ale nie co dzień jest się w Göteborgu.
BILET WSTĘPU DO LISEBERG
90 koron
dzieci do 110 cm bezpłatnie.
Oprócz tego na każdą karuzelę i atrakcje trzeba dokupić osobne kupony. Jeden kupon kosztuje 20 kr. A za atrakcje płaci się od 1 do 9 kuponów za przejazd jednej osoby. Kupony bez problemu można dokupować w automatach w pobliżu kolejek i karuzeli.
Istnieje również możliwość kupienia biletów otwartych od razu w kasie.
Najlepiej zapoznać się z cennikiem na stronie parku. Jest tam również podany kalendarz z godzinami otwarcia parku. Warto sprawdzić to wcześniej, gdyż jest zmienny. http://liseberg.com/
Pod główną bramę parku dojechać możemy tramwajem i wysiąść na przystanku Liseberg.
To co mogę polecić osobom odwiedzającym miasto to całodobowa karta turysty. Kosztuje 315 koron szwedzkich i dzięki niej możemy do woli korzystać z komunikacji miejskiej, łodzi, a także mamy wolny wstęp do wielu muzeów. Na prawdę się opłaca.
Dla tych co maja więcej czasu na zwiedzanie. Polecam spacer po ogrodzie botanicznym (Göteborgs botaniska trädgård). Jest to największy ogród w Szwecji. Zaprojektowany i założony został przez Rutgera Sernandera w 1919 roku.
Również Ogród Towarzystwa Göteborga (Tradgardsforeningen ) to kolejny piękny park w centrum Göteborga. Park został założony przez botanika Henrica Elofa von Normanna w 1842 roku na życzenie króla Karola XIV Johana. W parku znajduje się przepiękny ogród różany, palmiarnia z XIX wieku, szklarnie i wiele rzeźb. Piękne miejsce na spacer i relaks.